
Xros Pro 2 Vape Pod Kit By Vaporesso Bundle Kit
Introduced to the Xros range is the brand new Xros Pro 2. The Pro 2 is huge upgrade to the original Xros Pro. It's sleek, smooth, classy, and professional looking. It features a massive 2000mAh battery which can be recharged via a USB-C port located on the kit. A transparent-style 0.96" TFT screen is featured on the front of the device that offers 6 different interactive themes. The Xros Pro 2 is compatible with all Xros pods including the Corex 3.0 mesh coils. When using a 0.4ohm Xros pod you can change the Pro 2's wattage in 0.5W increments, using any of the other pods allows you to choose between eco, normal, and power mode. You can even monitor your puffs all the way up to 30 days prior.
What's included in this bundle?
- Xros Pro 2 Vape Device
- 1 x Xros Mesh Pod 0.4ohm (pre-installed)
- 1 x Xros Mesh Pod 0.6ohm (spare)
- 1 x USB-C Charging Cable
- 1 x Reminder Card
- 1 x User Manual & Warranty Card
- 4 x Xros Corex 3.0 Replacement Pods (in a resistance of your choice)
- 4 x Bar Juice 5000 10ml Nic Salts (in your chosen strength and flavour)

Stand Out Features:
- 2000mAh Battery
- Extremely Light
- 0.96" Info Screen
- Puff Tracking
- 6 Different Themes
- 35W Maximum Power
- Super Pulse Mode
The Colours:
There are 7 different, classy colours to choose from. The Xros Pro 2 is created using aircraft-grade magnesium alloy making it one of the lightest vape kits currently on the market. It may be light, but it packs some real power. The 7 colours to choose from are all elegant and sleek.

Xros Pro 2 by Vaporesso Specs:
| Battery Type | Internal 2000mAh Battery |
| Dimensions | 125.6mm x 25.7mm x 18.4mm |
| Coil Resistance | 0.4, 0.6, 0.8, 1.0, 1.2ohm Pods Available |
| E-liquid Capacity | 2ml |
| Screen Type | 0.96" TFT Screen |
| Inhale Activated | Inhale & Button Activation |
| Fill Type | Clamshell Top Fill |
| Pod Connection Type | Magnetic Collection |
| Charge Connector Type | USB Type-C |
| Compatible With | Xros Corex 3.0 Replacement Pods by Vaporesso |

Original: $54.42
-65%$54.42
$19.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introduced to the Xros range is the brand new Xros Pro 2. The Pro 2 is huge upgrade to the original Xros Pro. It's sleek, smooth, classy, and professional looking. It features a massive 2000mAh battery which can be recharged via a USB-C port located on the kit. A transparent-style 0.96" TFT screen is featured on the front of the device that offers 6 different interactive themes. The Xros Pro 2 is compatible with all Xros pods including the Corex 3.0 mesh coils. When using a 0.4ohm Xros pod you can change the Pro 2's wattage in 0.5W increments, using any of the other pods allows you to choose between eco, normal, and power mode. You can even monitor your puffs all the way up to 30 days prior.
What's included in this bundle?
- Xros Pro 2 Vape Device
- 1 x Xros Mesh Pod 0.4ohm (pre-installed)
- 1 x Xros Mesh Pod 0.6ohm (spare)
- 1 x USB-C Charging Cable
- 1 x Reminder Card
- 1 x User Manual & Warranty Card
- 4 x Xros Corex 3.0 Replacement Pods (in a resistance of your choice)
- 4 x Bar Juice 5000 10ml Nic Salts (in your chosen strength and flavour)

Stand Out Features:
- 2000mAh Battery
- Extremely Light
- 0.96" Info Screen
- Puff Tracking
- 6 Different Themes
- 35W Maximum Power
- Super Pulse Mode
The Colours:
There are 7 different, classy colours to choose from. The Xros Pro 2 is created using aircraft-grade magnesium alloy making it one of the lightest vape kits currently on the market. It may be light, but it packs some real power. The 7 colours to choose from are all elegant and sleek.

Xros Pro 2 by Vaporesso Specs:
| Battery Type | Internal 2000mAh Battery |
| Dimensions | 125.6mm x 25.7mm x 18.4mm |
| Coil Resistance | 0.4, 0.6, 0.8, 1.0, 1.2ohm Pods Available |
| E-liquid Capacity | 2ml |
| Screen Type | 0.96" TFT Screen |
| Inhale Activated | Inhale & Button Activation |
| Fill Type | Clamshell Top Fill |
| Pod Connection Type | Magnetic Collection |
| Charge Connector Type | USB Type-C |
| Compatible With | Xros Corex 3.0 Replacement Pods by Vaporesso |



















