
Xlim 3 Ultra Vape Pod Kit By Oxva Bundle Kit
The Xlim 3 Ultra is an addition to the original Xlim line by Oxva. It features a huge 2.2" HD full touchscreen that houses a fully interactive menu that controls the theme, wattage, puff counter, and more. Enjoy a fast-charging, 1500mAh battery which powers the sleek yet powerful Oxva pod kit. The 3 Ultra is a modern, high-tech vape kit suited to intermediate vapers, as well as many beginner vapers. Use the device straight out the box, or play around with the settings for a customisable vape experience. The Xlim 3 Ultra is compatible with the Oxva Xlim V3 & Oxva Xlim V3 XL replacement pods, some of the best pods currently available on the market.
What's included in the bundle?
As well as everything included in the Xlim 3 Ultra hardware box, you'll also receive a pack of 3 Xlim 3ml replacement pods and 4 Bar Juice 5000 nic salt juices of your choice. Here's everything included in the bundle:
- Xlim 3 Ultra Device Box
- 1 x Xlim Replacement Pod 0.6ohm (pre-installed)
- 1 x Xlim Replacement Pod 0.8ohm (spare)
- 1 x USB-C Charging Cable
- 1 x User Manual, Suggestion Card, Button Operation Instructions
- 3 x Xlim V3 3ml Replacement Pods (in your chosen resistance)
- 4 x Bar Juice 5000 10ml Nic Salts (in your chosen flavours and nicotine strengths)

Stand Out Features:
- 1500mAh Battery
- 2.2" Touchscreen
- 30 Min Fast Charging
- Super Pulse System
- Button & Draw Activation
- 30W Max Power
- Puff Records
- Eco Mode
The Colours:
The Xlim 3 Ultra offers 8 fantastic colours, with a mixture between metal designs, plastic designs, and faux leather designs. Offering multiple colours and textures, the Xlim 3 Ultra is an aesthetically pleasing and comfortable vape kit.
Xlim 3 Ultra by Oxva Specs:
| Battery Type | Internal 1500mAh Battery |
| Dimensions | 121.9mm x 28.9mm x 16.5mm |
| Coil Resistance | 0.4, 0.6, 0.8, 1.2ohm Pods Available |
| E-liquid Capacity | 2ml / 3ml Available |
| Screen Type | 2.2" HD Full Touchscreen |
| Inhale Activated | Inhale & Button Activation |
| Fill Type | Side Bung Fill |
| Pod Connection Type | Magnetic Collection |
| Charge Connector Type | USB Type-C (not included) |
| Compatible With | Xlim V3 Replacement Pods by Oxva, Xlim V3 XL Replacement Pods by Oxva |
Original: $61.22
-65%$61.22
$21.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Xlim 3 Ultra is an addition to the original Xlim line by Oxva. It features a huge 2.2" HD full touchscreen that houses a fully interactive menu that controls the theme, wattage, puff counter, and more. Enjoy a fast-charging, 1500mAh battery which powers the sleek yet powerful Oxva pod kit. The 3 Ultra is a modern, high-tech vape kit suited to intermediate vapers, as well as many beginner vapers. Use the device straight out the box, or play around with the settings for a customisable vape experience. The Xlim 3 Ultra is compatible with the Oxva Xlim V3 & Oxva Xlim V3 XL replacement pods, some of the best pods currently available on the market.
What's included in the bundle?
As well as everything included in the Xlim 3 Ultra hardware box, you'll also receive a pack of 3 Xlim 3ml replacement pods and 4 Bar Juice 5000 nic salt juices of your choice. Here's everything included in the bundle:
- Xlim 3 Ultra Device Box
- 1 x Xlim Replacement Pod 0.6ohm (pre-installed)
- 1 x Xlim Replacement Pod 0.8ohm (spare)
- 1 x USB-C Charging Cable
- 1 x User Manual, Suggestion Card, Button Operation Instructions
- 3 x Xlim V3 3ml Replacement Pods (in your chosen resistance)
- 4 x Bar Juice 5000 10ml Nic Salts (in your chosen flavours and nicotine strengths)

Stand Out Features:
- 1500mAh Battery
- 2.2" Touchscreen
- 30 Min Fast Charging
- Super Pulse System
- Button & Draw Activation
- 30W Max Power
- Puff Records
- Eco Mode
The Colours:
The Xlim 3 Ultra offers 8 fantastic colours, with a mixture between metal designs, plastic designs, and faux leather designs. Offering multiple colours and textures, the Xlim 3 Ultra is an aesthetically pleasing and comfortable vape kit.
Xlim 3 Ultra by Oxva Specs:
| Battery Type | Internal 1500mAh Battery |
| Dimensions | 121.9mm x 28.9mm x 16.5mm |
| Coil Resistance | 0.4, 0.6, 0.8, 1.2ohm Pods Available |
| E-liquid Capacity | 2ml / 3ml Available |
| Screen Type | 2.2" HD Full Touchscreen |
| Inhale Activated | Inhale & Button Activation |
| Fill Type | Side Bung Fill |
| Pod Connection Type | Magnetic Collection |
| Charge Connector Type | USB Type-C (not included) |
| Compatible With | Xlim V3 Replacement Pods by Oxva, Xlim V3 XL Replacement Pods by Oxva |


















