
Elfx Mega Vape Pod Kit By Elf Bar Bundle Kit
The Elfx Mega vape kit by Elf Bar is an impressive pod kit featuring a humungous 2800mAh rechargeable battery. This battery size is massive and will last many days before needing to be recharged. A battery of this size in unheard of in many pod kits, and really allows the Elfx Mega to shine in this industry. Enjoy a multitude of fantastic features including a precise airflow slider, a HD screen display, and a huge refillable pod. You can choose between Turbo & Eco mode, allowing for a customisable and flavourful experience. The Elfx Mega offers an experience with no frills, it gets straight to the point so you can vape your favourite flavours with no faff.
What's in the bundle?
As well as everything in the hardware box, this bundle also includes a huge 10ml replacement pod and 2 x Elf Bar e-liquid to get you started Here is everything you will receive in the bundle:
- 1 x Elfx Mega Vape Kit
- 1 x Elfx Mega 2ml Replacement Pod 0.6ohm
- 1 x Elfx Mega 10ml Replacement Pod 0.6ohm/0.8ohm
- 1 x User Manual
- 2 x Elfliq Nic Salts by Elf Bar

Stand Out Features:
- 2800mAh Huge Battery
- Turbo & Eco Mode
- 32W Max Power
- QUAQ Mesh Coils
- Airflow Slider
- HD Screen Display
The Colours:
There are 6 simplistic yet sleek colours of the Elfx Mega to choose from. Each colour is sleek, offering a shiny metallic housing. Doing away with confusing designs and crazy colours, the Elfx Mega keeps it simple yet elegant.

Elfx Mega by Elf Bar Specs:
| Battery Type | Internal 2800mAh Battery |
| Dimensions | 111mm x 35mm x 26mm |
| Coil Resistance | 0.6ohm & 0.8ohm Available |
| E-liquid Capacity | 2ml / 10ml Available |
| Screen Type | OLED Screen |
| Inhale Activated | Inhale Activation |
| Fill Type | Side Bung Fill |
| Pod Connection Type | Magnetic Collection |
| Charge Connector Type | USB Type-C (not included) |
| Compatible With | Elfx Mega Replacement Pods by Elf Bar |
Original: $34.00
-65%$34.00
$11.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Elfx Mega vape kit by Elf Bar is an impressive pod kit featuring a humungous 2800mAh rechargeable battery. This battery size is massive and will last many days before needing to be recharged. A battery of this size in unheard of in many pod kits, and really allows the Elfx Mega to shine in this industry. Enjoy a multitude of fantastic features including a precise airflow slider, a HD screen display, and a huge refillable pod. You can choose between Turbo & Eco mode, allowing for a customisable and flavourful experience. The Elfx Mega offers an experience with no frills, it gets straight to the point so you can vape your favourite flavours with no faff.
What's in the bundle?
As well as everything in the hardware box, this bundle also includes a huge 10ml replacement pod and 2 x Elf Bar e-liquid to get you started Here is everything you will receive in the bundle:
- 1 x Elfx Mega Vape Kit
- 1 x Elfx Mega 2ml Replacement Pod 0.6ohm
- 1 x Elfx Mega 10ml Replacement Pod 0.6ohm/0.8ohm
- 1 x User Manual
- 2 x Elfliq Nic Salts by Elf Bar

Stand Out Features:
- 2800mAh Huge Battery
- Turbo & Eco Mode
- 32W Max Power
- QUAQ Mesh Coils
- Airflow Slider
- HD Screen Display
The Colours:
There are 6 simplistic yet sleek colours of the Elfx Mega to choose from. Each colour is sleek, offering a shiny metallic housing. Doing away with confusing designs and crazy colours, the Elfx Mega keeps it simple yet elegant.

Elfx Mega by Elf Bar Specs:
| Battery Type | Internal 2800mAh Battery |
| Dimensions | 111mm x 35mm x 26mm |
| Coil Resistance | 0.6ohm & 0.8ohm Available |
| E-liquid Capacity | 2ml / 10ml Available |
| Screen Type | OLED Screen |
| Inhale Activated | Inhale Activation |
| Fill Type | Side Bung Fill |
| Pod Connection Type | Magnetic Collection |
| Charge Connector Type | USB Type-C (not included) |
| Compatible With | Elfx Mega Replacement Pods by Elf Bar |


















