
Caliburn G4 Pro Vape Pod Kit By Uwell Bundle Kit
The Caliburn G4 Pro is the newest edition to the Caliburn range by Uwell. It's a high-tech vape kit offering many features that allow it to stand out from standard vape kits currently on the market. The G4 Pro is fully controlled via the 2.51" full-length touchscreen, you can even unlock new themes by using the device. The G4 Pro comes equip with a rechargeable 1800mAh battery. Control everything via the advanced smart hub, with each setting being fully customisable. You can either keep the settings as standard or play around with them to really customise your experience, even being able to control the intensity of each puff. The Caliburn G4 Pro is compatible with Caliburn GPP and G3 replacement pods.
What's included in this bundle?
In our Caliburn G4 Pro bundle you receive everything you need to get started, and more. Not only do you receive everything in the hardware box, you receive an XL pack of replacement pods as well as 4 Elfliq vape juices to use. Choose between 5mg, 10mg, and 20mg nicotine strengths. Here's what's included in our Caliburn G4 Pro bundle:
- Caliburn G4 Pro Device
- 1 x GPP Replacement Pod 0.4ohm
- 1 x GPP Replacement Pod 0.9ohm
- 1 x User Manual
- 4 x GPP XL 3ml Replacement Pods (in your chosen resistance)
- 4 x Elfliq by Elf Bar Nic Salts (in your chosen strength and flavour)

Stand Out Features:
- 1800mAh Battery
- 2.51" Shatter-Proof Screen
- Fully Touchscreen
- 8 Languages Available
- Customise Each Puff
- 35W Max Power
- Airflow Control
- 5V/2.5A Fast Charging
- 0.4ohm & 0.9ohm Pod Included
The Colours:
There are 8 Caliburn G4 Pro colours to choose from. All of the colours feature a shiny aluminium casing with a smooth, shatter-proof touchscreen located on the front.

Caliburn G4 Pro by Uwell Specs:
| Battery Type | Internal 1800mAh Battery |
| Dimensions | 117.5mm x 18.5mm x 30mm |
| Coil Resistance | 0.4, 0.6, 0.9, 1.2ohm Pods Available |
| E-liquid Capacity | 2ml / 3ml Available |
| Screen Type | 2.51" Full-Length Touchscreen |
| Inhale Activated | Inhale & Button Activation |
| Fill Type | Clamshell Top Fill |
| Pod Connection Type | Magnetic Collection |
| Charge Connector Type | USB Type-C (not included) |
| Compatible With | Caliburn GPP Replacement Pods by Uwell |
Original: $61.22
-65%$61.22
$21.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Caliburn G4 Pro is the newest edition to the Caliburn range by Uwell. It's a high-tech vape kit offering many features that allow it to stand out from standard vape kits currently on the market. The G4 Pro is fully controlled via the 2.51" full-length touchscreen, you can even unlock new themes by using the device. The G4 Pro comes equip with a rechargeable 1800mAh battery. Control everything via the advanced smart hub, with each setting being fully customisable. You can either keep the settings as standard or play around with them to really customise your experience, even being able to control the intensity of each puff. The Caliburn G4 Pro is compatible with Caliburn GPP and G3 replacement pods.
What's included in this bundle?
In our Caliburn G4 Pro bundle you receive everything you need to get started, and more. Not only do you receive everything in the hardware box, you receive an XL pack of replacement pods as well as 4 Elfliq vape juices to use. Choose between 5mg, 10mg, and 20mg nicotine strengths. Here's what's included in our Caliburn G4 Pro bundle:
- Caliburn G4 Pro Device
- 1 x GPP Replacement Pod 0.4ohm
- 1 x GPP Replacement Pod 0.9ohm
- 1 x User Manual
- 4 x GPP XL 3ml Replacement Pods (in your chosen resistance)
- 4 x Elfliq by Elf Bar Nic Salts (in your chosen strength and flavour)

Stand Out Features:
- 1800mAh Battery
- 2.51" Shatter-Proof Screen
- Fully Touchscreen
- 8 Languages Available
- Customise Each Puff
- 35W Max Power
- Airflow Control
- 5V/2.5A Fast Charging
- 0.4ohm & 0.9ohm Pod Included
The Colours:
There are 8 Caliburn G4 Pro colours to choose from. All of the colours feature a shiny aluminium casing with a smooth, shatter-proof touchscreen located on the front.

Caliburn G4 Pro by Uwell Specs:
| Battery Type | Internal 1800mAh Battery |
| Dimensions | 117.5mm x 18.5mm x 30mm |
| Coil Resistance | 0.4, 0.6, 0.9, 1.2ohm Pods Available |
| E-liquid Capacity | 2ml / 3ml Available |
| Screen Type | 2.51" Full-Length Touchscreen |
| Inhale Activated | Inhale & Button Activation |
| Fill Type | Clamshell Top Fill |
| Pod Connection Type | Magnetic Collection |
| Charge Connector Type | USB Type-C (not included) |
| Compatible With | Caliburn GPP Replacement Pods by Uwell |



















